niedziela, 7 czerwca 2015

Pedro Rodríguez Ledesma

Pedro Eliezer Rodríguez Ledesma, znany jako Pedro ( ur. 28 lipca 1987w Santa Cruz de Tenerife) – hiszpański piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego lub cofniętego napastnika w klubie FC Barcelona. Pedro jest zawodnikiem obunożnym. Jako pierwszy piłkarz w historii strzelił gola w sześciu różnych rozgrywkach w ciągu jednego roku. Ma młodszego brata Jonathana. Ma dziewczynę o imieniu Carolina, razem mają syna.

Pedro urodził się w Santa Cruz, na Teneryfie. Do FC Barcelony przyszedł w sierpniu 2004 z CD San Sidro, gdzie zaczynał karierę piłkarską.

FC Barcelona

Pedro rozpoczynał karierę w młodzieżowych zespołach katalońskiego klubu (wówczas występował pod pseudonimem "Pedrito"). Debiut w seniorskim zespole zaliczył 12 stycznia 2008 roku, podczas wygranego 4:0 meczu z Real Murcia. Były prezes FC Barcelona Joan Laporta uważa, że Pedro stanie się kluczowym piłkarzem klubu w przeciągu najbliższych pięciu sezonów.
28 sierpnia 2009 Pedro zdobył jedynego gola dla Barcelony w meczu z Szachtarem Donieck o Superpuchar Europy. W 81. minucie wszedł na boisko, zmieniając Zlatana Ibrahimovicia, a w 115 minucie zdobył bramkę po akcji z Lionelem Messim.
Swojego pierwszego gola w lidze strzelił w pięknym stylu przeciwko UD Almerii. Słaba forma Francuza Thierry'iego Henry zmusiła Josepa Guardiolę, trenera FC Barcelony, do wystawiania Hiszpana coraz częściej w pierwszym składzie. Pedro wykazywał się niesamowitą skutecznością, ciekawymi pomysłami na grę oraz wielkim poświęceniem, dzięki czemu kibice szybko go polubili. Najważniejsze trafienie zaliczył w meczu z Realem Madryt wygranym przez FC Barcelonę 0:2 na Santiago Bernabéu 10 kwietnia 2010. Do siatki rywali trafił w lidze hiszpańskiej 12 razy.
Premierowego gola w Lidze Mistrzów zdobył na Camp Nou w meczu z Dynamem Kijów.
W sezonie 2010/2011 jest kluczowym zawodnikiem jedenastki Josepa Guardioli. W tym sezonie razem z FC Barceloną zdobył Superpuchar Hiszpanii, Mistrzostwo Hiszpanii i Ligę Mistrzów. W finale LM zdobył gola. Razem z Lionelem Messim i Davidem Villą stworzyli jedno z najlepszych trio napastników na świecie. Zostali nazwani M.V.P (Most Valuable Player - najbardziej wartościowy zawodnik). Nazwa MVP wzięła się od skrótu ich nazwisk Messi(M), Villa(V), Pedro(P). Dzięki tym trzem zawodnikom Barcelona miała bardzo udany sezon 10/11.

Kariera reprezentacyjna

20 maja 2010 został powołany przez Vicente del Bosque do 23-osobowego składu na Mundial w RPA. Pierwszy mecz w reprezentacji rozegrał 9 dni później przeciwko Arabii Saudyjskiej, natomiast pierwszą bramkę zdobył w wygranym 6:0 spotkaniu z reprezentacją Polski 8 czerwca 2010. Był to jego trzeci mecz w reprezentacji. Na Mundialu zadebiutował zmieniając w 77 minucie Andresa Iniestę podczas pierwszego spotkania fazy grupowej z reprezentacją Szwajcarii.
Na Mistrzostwach Europy w 2012 wraz z reprezentacją Hiszpanii zajął pierwsze miejsce.